Topčiderski park
Zaštićeno područje „Topčiderski park“ se sastoji iz dva dela: Parkovski uređeni prostor i Park šuma. Parkovski uređeni prostor se ističe svojim posebnim prirodnim, kulturno-istorijskim i estetskim vrednostima. Današnji izgled prostora formirao se tokom više vekova. Obuhvata 4 dela:
U prvom delu parka između Bulevara Patrijarha Pavla i Topčiderske ulice nalazi se Konak kneza Miloša, kao i značajni spomenici kulture: Obelisk, Žetelica, spomen-bista dr Arčibaldu Rajsu. U ovom delu Parka (prostor oko Konaka kneza Miloša) dominira stablo javorolisnog platana koje je jedno od najlepših primeraka platana na Balkanu. Pored njega u ovom delu parka se mogu sresti vredni primerci dendroflore: klen, platan, jasen, javor, hrast, lužnjak, topola, lipa. Tu se mogu videti i primerci smrče, crnog i belog bora koji se nalaze oko spomenika dr.Arčibaldu Rajsu.
U drugom delu Parka, između Bulevara vojvode Mišića i Bulevara vojvode Putnika, nalazi se Staklara, dve fontane-Mali i Veliki vodoskok i Miloševa česma. Taj prostor je obogaćen primercima platana, vrba, tinka, javora i drugim vrstama listopadnih i četinarskih vrsta.
Trećim delom Parka, deo od Topčiderske ulice do dela Bulevara vojvode Mišića, dominira jezerce sa mostićem i dekoracijom u okruženju. Od lišćarskih vrsta zastupljeni su platan, divlji kesten, javor, jasen, lipa, žalosna vrba, a od četinarskih pored smrče, ističe se grupacija od osam stabala močvarnih čempresa, taksodijuma.
Četvrti parkovski deo, sa desne strane Topčiderske reke koji je sastavni deo šumske osnove, sadrži dva vodena ogledala iza restorana „Milošev konak“. Na ovom prostoru se nalazi grupa stabala platana, bukve i jove sa manjim brojem stabala jasena, crne topole, javora, gloga, hrasta lužnjaka, lipe i veći broj žbunastih vrsta, a od četinarskih vrsta najzastupljeniji su bor i smrča.
Park šuma „Topčider“ je formirana posle Drugog svetskog rata u periodu od 1951-1960.godine kada je izvršeno pošumljavanje na Savskom vencu u sklopu akcije pošumljavanja oko celog Beograda, a u cilju formiranja zaštitnih i izletničkih šuma. Nastale park šume delimično se naslanjaju na park šumu Košutnjak, pripadaju gazdinskoj jedinici „Topčiderske park šume“ i predstavljaju sastavni deo zelenih koridora u sistemu gradskog zelenila Beograda. Park je jedinstvena pejzažno arhitektonska prostorna kompozicija u kojoj se neguje veliki broj biljnih vrsta različitih osobina harmonično povezanih u skladu sa stanišnim uslovima. Svojim jedinstvenim prirodnim i kulturnim vrednostima čini upečatljivo predeoni element prostorno kulturno-istorijske celine Topčider.
Sliv Topčiderske reke i Topčiderska reka dali su glavni pečat predelu. Zahvaljujući njoj, i sa leve i sa desne strane, od Careve ćuprije do naselja Kneževac, formirano je jezgro Topčidera kao spomenička celina izuzetnog istorijskog značaja. Spomenik prirode Topčiderski park stavlja se pod zaštitu zbog prirodnih, kulturno-istorijskih i predeonih vrednosti prostora, autentičnosti i očuvanosti stvorene prirodne strukture i očuvanog pejzažno-arhitektonskog koncepta parkovskog i šumskog kompleksa unutar visoko urbanizovanog ekosistema koji ima veliku biološku vrednost.