Turistička organizacija gradske opštine
Savski venac
Savski venac
музеј

Muzej afričke umetnosti

Muzej afričke umetnosti

Muzej afričke umetnosti-zbirka Vede i Zdravka Pečara (MAU) je muzej u beogradskom naselju Senjak, na teritoriji opštine Savski venac, otvoren 23.maja 1977. U pitanju je prvi i jedini muzej u jugoistočnoj Evropi koji je posvećen isključivo kulturama i umetnostima Afrike. Nalazi se na Topčiderskom brdu u ulici Andre Nikolića br. 14, a sastoji se od stalne postavke koju čini gotovo hiljadu predmeta sa prostora zapadne Afrike.
Muzej je nastao od zbirke originalnih umetničkih predmeta koje su, tokom svog dugogodišnjeg boravka u Africi sakupili bračni par Veda Zagorac i dr Zdravko Pečar i za koje su dobili pismenu dozvolu o iznošenju iz država Afrike, a poklonili su je gradu Beogradu 1974. godine. Izgradnju zgrade je omogućila  Skupština grada Beograda. Kolekciju čine religijski magijski, ukrasni i upotrebni predmeti od drveta, bronze, tekstila, kamena, keramike kao što su maske, skulpture od bronze i drveta, zatim tkanine, nakit, muzički instrumenti itd,
Muzej je otvoren za publiku 23.maja 1977.godine.
Kao jedna od retkih beogradskih građevina koje su projektovane za muzejske namene, zgrada muzeja svedoči o dinamičnoj i slojevitoj istoriji, jer je nastala adaptacijom i proširivanjem nekadašnjeg ateljea, namenski građenog za jugoslovenskog državnika i umetnika Mošu Pijade, koji su koristili i Zora Petrović i Boško Karanović.
Prilikom izgradnje muzeja, jedan od uslova bio je da se postojeći atelje na placu uklopi u kontekst zgrade. Uspešno inkorporirajući atelje, originalna zgrada iz 1976. godine imala je tranvnati krov i lanterne koje su propuštale svetlo na stalnu postavku. Odlikovala ju je upotreba natur betona kao arhitektonskog elementa.
Posebna pažnja bila je posvećena rešenju ulaza u muzej, koji jeste monumentalan, ali nije nametljiv, i zbog toga“odstupa od svih naših klasičnih predstava o muzejskim zdanjima teške monumentalnosti.
Zgrada je znatno promenjena 1989.godine izgradnjom kupole na prvom spratu, prema projektu arhitekte Slobodana Milićevića. Izgradnjom kupole su zatvorene lanterne nad centralnim delom postavke, a ona je u početku bila pokrivena tegolom, ali je to promenjeno bakarnim krovom čime je izmenjen izgled zgrade. Arhitektura kupole za razliku od prve adaptacije, koja pripada kasnomodernoj, betonsko-skulptoralnoj i ekspresivnoj arhitekturi, više je deo postmodernističkih tendencija u arhitekturi. Druga adaptacija zgrade muzeja realizovana je promišljanjem konteksta i duha mesta s poštovanjem prema postojećoj okolini, kao i prilikom prve adaptacije.
Od osnivanja i otvaranja za javnost 1977.godine, misija Muzeja afričke umetnosti-zbirka Vede i Zdravka Pečara je da:
-prikuplja, čuva i izlaže artefakte afričke kulture i umetnosti
-populariše i širi znanja o tradicionalnom i savremenom kulturnom i umetničkom stvaralaštvu Afrike i afričke dijaspore
-podstiče vrednovanje i razumevanje umetnosti, istorije i nasleđa Afrike, i razvija poštovanje za Afriku, njene narode i za uticaj afričkog stvaralaštva na svetsku umetnost.
-razvija svest o kulturnom diverzitetu,
otvarajući prostor za multikulturalni dijalog između zajednica.
Muzej afričke umetnosti ima različite programe animacije i edukacije koji su prilagođeni uzrastima i interesovanjima posetilaca. Među njima se izdvajaju višegodišnji programi poput „Nedelje u MAU“paralelnog edukativno-kreativnog programa za decu i odrasle, jezičkih radionica“Svahili“,programa „Praktikum“ za studente Filozofskog fakulteta, likovnog konkursa za decu i mlade, radionica tokom raspusta za srednjoškolce i starije osnovce.
Muzej organizuje i Afro festival svake godine. On je prvi put održan 1997.godine povodom obeležavanja jubileja-dvadeset godina Muzeja afričke umetnosti. Festival je najavljen kao prva multikulturna manifestacija ove vrste u Jugoslaviji. Uz učešće stručnjaka, predavača, profesora, studenata i prijatelja muzeja se organizuju izložbe i predavanja, projekcije slajdova i filmskog materijala o umetnosti i kulturama Afrike, muzičke, plesne i likovne radionice, kao i javna vođenja.